Liga Polskich Programów Szachowych

Liga Polskich Programów Szachowych powstała w celu umożliwienia polskim autorom programów szachowych testowania nowych wersji programów i rozegrania przez programy w krótkim czasie (około 4 tygodni) kilkudziesięciu partii turniejowych rozgrywanych 3 tempami:
"blitz" - 5 minut na partię,
"szachy aktywne" - (15 minut na partię plus 5 sekund na ruch),
"długie tempo" - (70 minut na partię plus 10 sekund na ruch),
które mogą pomóc w poprawie siły gry programu.

Polscy autorzy mogą zgłaszać swoje programy na adres mailowy zyzol_1978@o2.pl lub na forum PROGSZACH. Termin zgłaszania nowych wersji będzie ogłaszany na forum PROGSZACH.

Gościnnie w LPPS występują:
Tord Romstad, autor programu Glaurung, sympatyczny mieszkaniec Norwegii, który otrzymał "Honorowe Obywatelstwo" za wkład w rozwój polskich programów szachowych.
Alex Morozov, autor programu Booot, sympatyczny mieszkaniec Ukrainy, który otrzymał "Honorowe Obywatelstwo" w imię przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Turnieje rozgrywane będą w cyklach. W trakcie cyklu zmiany wersji programu będą dokonywane tylko w wyjątkowych wypadkach.
W każdej edycji programy będą podzielone na dwie grupy.
W każdej grupie rozgrywane będą 3 turnieje: "Blitz" (szybkie tempo) - 2 partie, "Active" (szachy aktywne) - 2 partie i "Long" (długie tempo) - 4 partie.

Po zakończeniu wszystkich turniejów nieparzystej edycji będzie rozgrywany mecz Polska-Reszta świata. Siedem najlepszych programów (z wyłączeniem programów Torda i Alexa) zmierzy się w meczu z siedmioma programami autorów zagranicznych - każdy z każdym po 6 partii ("Blitz" - 2, "Active" - 2 oraz "Long" - 2).

Wyniki turniejów będą publikowane na stronie LPPS oraz na forum PROGSZACH. Razem z wynikami turnieju, jako załacznik będą udostępniane logi winborda z rozegranych partii, pod warunkiem, że będą zachowane przez program do zarządzania turniejem. Logi te będą dostępne przynajmniej przez 4 tygodnie od publikacji. Wniesienie reklamacji będzie przysługiwało w ciągu 48 godzin od daty publikacji wyników. Skuteczne wniesienie reklamacji wymaga jej opublikowania na forum PROGSZACH.